10 põhjust, miks su arvuti on aeglane

10 põhjust, miks arvuti on aeglane

Aeglane arvuti võib segada igapäevaseid toiminguid, pärssida töö tegemise kiirust ja mis peamine – tõsiselt tuju rikkuda. Kirjutame enamlevinud põhjustest, miks arvuti on aeglane, ning jagame nõuandeid probleemide kõrvaldamiseks, et saaksid oma arvuti kiirust tõsta.

1) Kõvaketas hakkab katki minema

Paljudes arvutites on veel kasutusel vanemat tüüpi kõvakettad ehk siis HDD kettad. Antud kõvaketaste sees on pöörlevad osad, mis loomulikult kuluvad ja ajapikku vajavad väljavahetamist. Üks märk selleks on, et arvuti kõvaketta tuli põleb pidevalt (loetakse koguaeg andmeid) või siis kõvaketas lihtsalt seisab.

2) Arvuti kõvaketas on täis

Sul on palju andmeid ja kõvaketta täitmise maht on 90+ %. Arvutil on vaja teatud osa vaba ruumi, et operatsioonisüsteem saaks talletada ajutisi faile.

3) Sinu arvutis on viirused

Netis ringi surfates ja erinevaid asju otsides pole ime, kui arvutisse satuvad viirused. Viirused aga kasutavad ressurssi, et skänneerida sinu arvutis olevaid faile ja programme. Kõige hullem, kui selleks on krüptoviirused. Paigalda oma arvutisse kindlasti viirusetõrjeprogramm. Kui vajad abi jonnakama pahavara eemaldamisel, võta ühendust ja saame aidata.

4) Arvutisse on installeeritud mitu erinevat viirusetõrjeprogrammi

Mitu erinevat viirusetõrjeprogrammi ei tööta eriti hästi koos. Soovitame kasutada ainult korraga ainult ühte viirusetõrjeprogrammi, kuna programmid skänneerivad arvutit ja vajavad selleks arvuti jõudlust. Mitu erinevat tarkvara korraga töötades nõuavad arvutilt topelt jõudlust ja võivad ka üksteist segama hakata.

5) Arvutis on liiga palju programme, interneti aknaid või tab‘e korraga lahti

Liiga palju programme korraga lahti hoida ei ole soovitav, näiteks nii, et taustal töötab foto- või videotöötlusprogramm ja samal ajal mängid veel arvutimänge. Arvutil, millel on veidi vähem mälu, ei ole soovitatav korraga lahti võtta ka väga palju interneti aknaid ja akende sees olevaid tab‘e. Tab’id hoitakse arvuti vahemälus ehk siis ram’is. Vahemälu on aga piiratud ja selle täis saamisel võib arvuti muutuda oluliselt aeglasemaks.

6) Sinu arvutis on valed draiverid või aegunud draiverid

Operatsioonisüsteem uuendab ennast pidevalt, kuid vahel oleks vaja uuendada ka draivereid ehk siis programmijuppe, mis ühendavad omavahel emaplaati ja emaplaadi peal olevaid seadmeid ja ka arvuti külge ühendatud lisaseadmeid.

7) Arvuti on aeglane, sest teeb taustal uuendusi

Operatsioonisüsteemid uuendavad ennast pidevalt taustal, et häkkerid ei saaks nii kergesti sinu arvutisse tungida. Positiivne on see, et enamjaolt tehakse uuendustega veaparandusi ja lisatakse uut funktsionaalsust.

8) Arvuti on aku säästmise režiimil

Sülearvutitel on sisse ehitatud aku säästmise režiim selle jaoks, et kokku hoida aku energiat. See tähendab ka seda, et protsessori ja muude süsteemide energiatarvet piiratakse ja seetõttu langeb ka jõudlus. Kui arvuti on säästurežiimil liiga aeglane, siis vaata üle ning vajadusel muuda aku säästmise režiimi seadeid.

9) Arvuti operatsioonisüsteem on katki

Operatsioonisüsteem võib minna katki erinevatel põhjustel, näiteks kui tehakse uuendusi, kuid uuendustes on programmeerimisviga. Viga võib olla ka riistvaraline, näiteks on emaplaat või muutmälu (ram) vigane.

10) Arvutisse on kogunenud tolm ja seda pole ammu puhastatud

Iga arvutit peaks puhastama vähemalt korra aastas ja sülearvutit iga poole aasta tagant. Arvutisse kogunenud tolm võib pärssida arvuti kiirust, põhjustada arvuti ülekuumenemist ning arvutikomponentide läbipõlemist. Arvuti puhastamist ei soovita me üldjuhul aga ise ette võtta, sest piisavate oskuste puudumisel, valede tööriistade kasutamisel või sülearvuti valesti lahti võtmisel võib kahjustada nii arvuti sisemisi kui ka välimisi detaile. Samuti on oht valesid puhastusvahendeid kasutades rikkuda arvuti elektroonikat.

Kui sinu arvuti on aeglane ja sa vajad abi selle puhastamisel või kiiremaks muutmisel, siis võta meiega julgesti ühendust.

Vaata ka: arvuti puhastus ja hooldus.

0 vastused

Jäta vastus

Kas soovite aruteluga liituda?
Panustage julgelt!

Lisa kommentaar