Kuidas valida fotograafile arvutit?

Kuidas valida arvutit turundusinimesele ?

Fotograafile arvutit valides sõltub see enamjaolt sellest, et mis on eelarve ja kas inimene on liikuv. Kas sa teed näiteks fotoshopis pidevalt fototöötlust või siis kasutad näiteks lightroomi kergemaks töötlemiseks.

Lauaarvuti või sülearvuti

Esimene valik mis fotograafil teha tuleb: kas osta lauaarvuti või siis sülearvuti. Mõlemal on omad plussid ja miinused. Kui sa aga enamus ajast siiski töötled pilte kodus/stuudios/kontoris. Siis oleks mõistlik osta siiski lauaarvuti, sest see annab eelise arvutil lihtsalt komponente lisada ja vahetada. Tavaliselt on samade parameetritega lauaarvuti ka soodsam kui seda on sülearvuti. Samas on võimalik ka sülearvutit tänapäeval väga lihtsalt muuta lauarvutiks. Näiteks kui arvutil on olemas USB-c liides siis on läpakale võimalik juurde soetada dock. See, aga tähendab seda, et arvutisse pistad ühe kaabli ja sul on kõik muud seadmed automaatselt ühendatud: laadija, monitorid, interneti kaabel, klaviatuur, hiir, mälukaardilugeja jne.

Millised parameetrid peaksid fotograafi arvutil olema

Protsessor

See on arvuti aju ja see peab fototöötluseks hea olema, ehk siis soovitame valida parima protsessoriga arvuti mis on sulle jõukohane.

G1-G7Graafikatase (ainult uue integreeritud graafikatehnoloogiaga protsessorid)
EIntegreeritud
FNõuab diskreetset graafikat
GSisaldab paketil diskreetset graafikat
HKõrge jõudlus optimeeritud mobiilseadmetele, lukustamata
HKHigh performance optimized for mobile, unlocked
HQSuure jõudlusega optimeeritud neljatuumaliste mobiilseadmete jaoks
KLukustamata
SEriväljaande protsessor
TJõudlus on optimeeritud elustiili protsessor
UMobiilne ja energiatõhus
YMobiilne protsessor ülimadala energia tarvega



Videokaart

Videokaart on miski, mida tegelikult ei ole väga head vaja fototöötluseks, ehk sobib ka  keskpärane videkaart. Fototöötluses ei kasutata eriti  GPU’d ehk siis videokaardi  arvutusvõimsust. Kindlasti annab hea videokaart väikese eelise fototöötlemisel, aga hinna ja jõudluse vahe ei ole paigas, pigem võiks selle raha investeerida protsessorisse. Kui on plaanis osta ka 4K monitorid mitu tk, siis võiks ka olla hea videokaart, aga mitte liiga „high end“ seeriast. Videokaart on rohkem siis vajalik kui tehakse videotöötlust ja videosid on vaja „renderdada“.

Kõvakettad

Hetkel võime kõvakettad jagada 2ks tehnoloogiate poolest:
1) ssd kõvakettad- 10x kiirem lugemis ja kirjutamiskiirus kui tavalisel kõvakettal. Üha rohkem koguvad populaarsust ka NVME kettad mis on SSD’dest veel 5-7x kiiremad. Ka suuruselt on NVME kettad väiksemad ja enamjaolt ühendatakse need otse emaplaadile.  See ketas võik siis olla esmane süsteemiketas, ehk siis seal kus on windows ja programmid peal. Aeglasemad ssd ja loomulikult ka odavamad sobivad ka hästi piltide arhiveerimiseks, kuigi need aeglasemad ssd on tavaliselt kiiremad kui tavalised kõvakettad.
2) hd kõvakettad – kõvaketta sees on pöörlevad osad ja SSD’st on antud kõvkaetas 10x aeglasem. Plussiks aga on see, et selle kõvaketta soetushind on palju soodsam, ehk siis kui see ketas on ideaalne piltide arhiveerimiseks.

Mälu ehk RAM

Mälu on ka üsna tähtis. Windows 10’ga tavaliselt soovitatud minimaalne mälu on 8GB fototöötluseks soovitame alates 16GB, sest megapixlid lähevad kaameratel järjest suuremaks ja näiteks Photoshop nõuab palju mälu kui sa soovid fotodele palju erinevaid „layereid“ peale panna. Mäu tavaliselt on üsna odav ja kui osta arvuti millel on näiteks üks mälupesa vaba, siis on võimalik seda kiirelt ja soodsalt lisada.

Kas valida MACi arvuti või siis PC

MAC või PC – see kurikuulus võrdlus.  Ausalt öeldes, ega seal eriti vahet ei olegi, vali see, mis sulle meeldib, mõlemal arvutil on omad plussid ja miinused. See et mac on parem arvuti on natukene iganenud väide. Kindlasti on MAC arvutid tavaliselt ilusamad, aga jõudluse poolest võivad osad PC arvutid olla isegi kiiremad. PC kasuks aga räägib see, et saa saad  „Better bang for the bucks“ ehk sama raha ette saad parema arvuti.
Vali aga see arvuti mis sulle meeldib ja me usume, et sa oled rahul.

Mälukaardilugeja

Mälukaardilugeja on tavaliselt kiirem viis saada pilte arvutisse, soovitame vaadata selline mälukaardilugeja, mis toetab sinu kaamera mälukaarti. Kindlasti on võimalik osta ka eraldiseisev mälukaardilugeja mis käib USB pessa, kuid siis kaotad sa veidi piltide kopeermise kiiruses.

Monitori valik

Monitor- see kõige tähtsam komponent arvuti valikul. Kindlasti võiks olla võimalik antud monitori kalibreerida ja vaadata, et värvid oleksid võimalikult elutruud. Kindlasti peab olema ekraan selline, et kui pildid välja prindid, siis need näevad sarnased välja ka ekraani peal.
Ehk monitori valikul vaata, et oleks:
1)  IPS ekraan
2) lai värvispekter, mida tõetruumad, seda parem
3) Hea resolutsiooniga  4K näiteks (värvid on siiski esmatähtsad)
4) ekraani heledus
5) musta level ehk siis mida mustem on must värv, seda parem.
6) vaatenurk- mida laiem vaatenurk seda parem
7) Mida suurem ekraan seda parem.

Lõpetuseks ütleksin, et hea arvuti valimine ei olegi nii lihtne kui algul tundub, on palju faktoreid millega peab arvestama, kindlasti mängib see rolli, et kui sa soovid midagi head, siis tavaliselt tuleb see millegi teise komponendi arvelt.

0 vastused

Jäta vastus

Kas soovite aruteluga liituda?
Panustage julgelt!

Lisa kommentaar